Ředitelem muzea a kreativního centra v rodném domě Antonína Dvořáka bude Samuel McGuire

Je nám ctí představit nového ředitele rodného domu Antonína Dvořáka v Nelahozevsi, kterým je profesor Samuel McGuire, který dosud působil ve vedení Coloradské univerzity v Denveru. Takřka dvě dekády strávil tento uznávaný hudební odborník v akademickém prostředí amerických univerzit, kde zastával celou řadu významných výzkumných a vedoucích pozic. Jeho celoživotní vášeň pro hudbu se rozvinula v mnohostrannou kariéru, jež vyústila v realizaci úspěšných projektů zaměřených na filmovou hudbu, hudební kompozici, audio/video produkci a také sociální média. Významná je rovněž jeho publikační činnost. Na pozici ředitele byl vybrán na základě doporučení sedmičlenné výběrové komise, která posuzovala projekty účastníků přihlášených do otevřeného výběrového řízení.

Coby nový ředitel rodného domu Antonína Dvořáka bude mít Samuel McGuire na starost celkové vedené této významné kulturní památky a podílet se bude též na přípravě a rozvoji edukativních, kulturních a společenských programů, které bude toto muzeum a kreativní centrum nabízet. V minulosti v České republice dlouhodobě pobýval a v posledních letech se pravidelně se studenty Coloradské univerzity účastní letních programů a stáží, pořádaných kurátory Lobkowiczkých sbírek. Vrátit se do ČR trvale a angažovat se ve společensky přínosném a smysluplném projektu zaměřeném na hudbu, bylo jeho dlouhodobým snem. Mezinárodní renomé tohoto uznávaného hudebního odborníka bude nepochybně přínosem také pro budování vztahů a hudebních programů s mezinárodní účastí.

„Věřím, že jako ředitel rodného domu Antonína Dvořáka přináším rozsáhlé znalosti a zkušenosti v oblasti hudby i managementu, a že nejen díky mé hluboké lásce k hudbě a Antonínu Dvořákovi bude muzeum prosperovat jako místo naplněné skladatelovým odkazem a rovněž reprezentující hodnoty House of Lobkowicz,“ říká Samuel McGuire. Na pozici ředitele nastupuje 8. ledna 2024, aby se osobně podílel na provozním a programovém nastavení budoucího muzea a kreativního centra. Plánované otevření rodného domu Antonína Dvořáka je v dubnu 2024.